Bezpečnosť na Hrone
Ide sa na vodu, prvý krát
Väčšina začínajúcich vodákov často rieši závažnú dilemu. Čo si teda na taký ten splav obliecť, resp. ako sa správne vystrojiť. Pokiaľ je dobré počasie, tak Vám postačia plavky, niečo na hlavu a vhodná obuv. Pod vhodnou obuvou sa rozumie obuv, ktorá sa Vám v prúde nevyzuje. Celkom vhodné sú staré tenisky, tramky alebo aj sandále. Obuv pri splavovaní treba, aby sa predišlo poraneniu chodidla buď o kamene alebo iné predmety vo vode.
V prípade, že je trochu chladnejšie je samozrejme potrebné, aby ste sa obliekli teplejšie. Myslite však na to, že ak sa Vám náhodou podarí „cvaknúť“ (prevrátiť) budete mať všetko oblečenie na sebe mokré a to Vás bude dosť chladiť. Preto je lepšie mať vždy aj náhradné oblečenie vo vode vzdorných sudoch.
V prípade, že je fakt zima a Vás to aj napriek tomu ťahá na vodu (sme na Vás hrdý!) je najvhodnejší odev neoprén.
Čo robiť ak sa nám podarí prevrátiť sa?
Dôležité je zachovať pokoj a rozvahu. A držať pádlo a loď. Loď sa tak ľahko nestratí, ale s tým pádlom to môže byť horšie. Bez neho je totiž loď neovládateľná. Pred splavom by ste sa mali oboznámiť s prvkami záchrany na tečúcej vode, ktoré nájdete aj na našich stránkach.
Plávacia vesta je pre deti povinná, pre dospelých je to na vlastné rozhodnutie. V každom prípade Vám ju vrelo odporúčame. Prevencia neuškodí. Pri raftingu je potrebná aj prilba, a to najmä v prípade prevrhnutia a následným nárazom hlavy a rôzne prekážky v rieke (kamene, konáre, …).
A na koniec ešte jedno vodácke príslovie, ktoré Vám pomôže porozumieť prečo ráno nikto nieje na vode:…Voda pred jedenástou je jedovatá!
Výber rieky
Pri výbere rieky si o danej rieke získajte čo najviac informácií. Za podstatné informácie považujeme:
- aktuálny prietok a spád
- charakter rieky a okolia
- teplota vody a vzduchu
- nástupné a výstupné miesta
Niekoľko rád pre jazdenie cez hate
- Vždy si hať dôkladne prezrite!!!
- Zastavujte v bezpečnej vzdialenosti pred haťou!
- Pozor na ťah vody do náhonu!
- Hať sa prezerá z brehu a nie príjazdom lodi čo najbližšie ku korune. Heslo „Nebudem predsa vystupovať“ sa nevypláca.
- Hať nieje divoká voda a tým pádom to nieje žiadna výzva, preto je normálne ju preniesť.
- Hať splavujte v tej časti, kde voda plynule odteká.
- Pokiaľ je pod haťou valec alebo kamene, hať radšej preneste (Šalková, Zvolen)!!!
- Počas splavovania hate je ideálne, aby sa háčik zaklonil čo najviac dozadu, resp. splavte hať bez neho.
- Znížte tažisko v lodi tým, že bude klačať. Týmto pádom budete mať aj lepšiu stabilitu v lodi.
- Nikdy nenadchádzajte bokom!
- Materiál pred zjazdením vyložte. Rád sa stráca.
Záchrana na vode
Sebezáchrana
Pasívne plávanie
Kúpajúci člen leží na chrbtom na vode. Hlava je pritlačená na prsia. Kvôli chráneniu hlavy pred nárazmy a taktiež aj pre orientáciu. Zadok a chodidlá sú tlačené čo najbližšie k hladine. Nohami sa snažte tlmiť možné nárazy na prekážky. V žiadnom prípade sa nesnažte po prevrátení vstať, pretože sa Vám nohy môžu zaseknúť do rôznych prekážok (kamene, vetvy…). Ruky držte vystreté na hladine. Pomôže Vám to udržať sa nad hladinou a čiastočne aj regulovať smer plávania. Snažte sa priblížiť k vratnému prúdu (vracáku), ktorý sa tvorí pri brehu mimo prúdu, najčastejšiu v zákrutách. Tu je omnoho jednoduchšie dostať sa na breh.
Aktívne plávanie
Je to zmena polohy z chrbta na brucho. Keď budete blízko brehu alebo pred nebezpečím, otočte sa na brucho a začnite plávaťkraula. Týmto pádom môžete jednoduchšie prekonať rozhrania vratných prúdov. Táto poloha je fyzicky náročnejšia, ale efektívnejšia ako pasívne plávanie.
Časté chyby pri prevrátení
Otočenie lodi, ktorá nieje samovylievacia späť.
- Kráčanie v prúde a snaha zadržať tým loď
- Chôdza proti prúdu
- Absencia plávacej vesty, neoprénu
- Akákoľvek snaha o dokázanie si, že sme silnejší ako rieka. Nie sme!
- Plávanie pre loďou
- Strata pádla
- Vplyv alkoholu
- Zbytočné hrdinstvo
Záchrana pomocou hádzačky
Hádzačka je záchraná pomôcka v podobe dostatočne pevného plávajúceho signálneho lana, ktoré má väčšinou priemer 8-12 mm a dĺžku 10-15 metrov. Je samostante zamotané v nepremokavom vaku.Dnom vaku je lano vyvedené von a ukončené okom. Hádzačka slúži pri záchrane topiaceho sa, ktorý je pri vedomí. Záchranca Záchranca si musí zvoliť vhodný terén pri zachraňovaní. Treba dávať pozor, aby bol dostatočne zapretý kvôli sile vodného prúdu. Nadviaže očný kontakt s topiacim sa a dám mu znamenie. Hádýe hádzačku tak, aby dopadla tesne PRED topiaceho sa. Po úspešnom hode sa snaží pritiahnuť topiaceho sa čo najbližšie k brehu alebo do vracáku. Topiaci sa: Zvolí pasívny polohu plávania. Snaží sa nadviazať očný kontakt zo záchrancom. Po hodení hádzačky si ju preloží cez protilahlé rameno. Treba dávať pozor, aby ste sa do hádzačky nezamotali. V prúde sa nestavia, ale pomocou pasívneho plávania sa snaží dostať čo najbližšie k brehu.
Často kladené otázky
Koľko osôb môže byť na rafte?
Rafty sú 4 – 9 miestne. Odporúčaný minimálny počet vodákov do raftu sú 4 osoby. Avšak skúsený vodák raft ukormidluje aj sám, no to už stráca pointu mať požičaný raft. Samozrejme každý dostane plávaciu vestu, pádlo, barel na veci, mapu a potrebnú inštruktáž.
Je splav Hrona nebezpečný? Aká je vôbec náročnosť?
Hron je celkovo nenáročná rieka. Na hornom toku je jedna nesplavná hať (elektráreň) v Šalkovej ale tá je dobre označená a je pred ňou dostatočne dlhý úsek kľudnej vody aby ste mohli bezpečne pristáť a preniesť – prenáša sa po ľavej strane. Za Slovenskou Ľupčou sa nachádza splavná hať (pokiaľ je dosť vody).
Vo všeobecnosti je to stupeň ZV až WW1.
Môžem zobrať do raftu aj deti?
Áno, deti nie sú problém. Ako sme spomínali vyššie Hron je bezpečný a raft tiež. Deti odporúčame posadiť do stredu raftu aby nevypadli a mali ste ich pod dozorom a tiež im obliecť vesty. Treba dať tiež pozor na pádla pretože deťom pádlo skôr vypadne z ruky ako dospelému.
Pôjde s nami na raft aj inštruktor?
Hron je bezpečná, turistická rieka a preto neposkytujeme inštruktora. Pred splavom vám povieme všetky základné informácie ako sa s raftom narába a tiež necháme letáčik so základnými údajmi ako o rieke tak aj rafte. V prípade záujmu však nie je problém zabezpečiť kvalifikovaného inštruktora. Odporúča sa hlavne pri Školský splav/ triedny výlet alebo Firemný splav Hrona.
Koľko trvá splav?
Najbežnejšia trasa splavu Hrona je z Nemeckej do Šalkovej. Avšak splav Hrona môže trvať od 1 hodinky až po 2 týždne, podľa želania.
Jednotlivé trasy si môžete pozrieť tu: Trasy splavu Hrona
Horná najbežnejšie splavovaná trasa z Nemeckej do Banskej Bystrice: je to splav na celý deň, ale hrozne závisí od toho kde sa ako dlho zdržíte. Nemecká – kemp Mlynčok v Slovenskej Ľupči 3-4 hodiny, Mlynčok – Banská Bystrica 2-3hodiny. Väčšinou sa začína okolo 9-10 tej hodiny ráno a končí sa okolo 16 – 17 tej.
Trasa štandardná pri jednodňovom splave:
Brusna (Nemecká) – Banská Bystrica (v prípade potreby viete skončiť/začať aj skorej)
Dĺžka: 25 riečnych kilometrov, čas cca 6 -8 hod.
Pre viac info si pozrite naše doporučené trasy splavu Hrona
Kedy treba raft rezervovať?
Nemáme pevne stanovený počet dní dokedy treba loď rezervovať. Platí pravidlo „kto prv príde ten prv mele“ takže odporúčam rezervovať čo najskôr.
Pre pohodlnú rezerváciu využite náš online rezervačný systém
Ako je to s dopravou raftu?
Doprava materiálu je zabezpečená 9 miestnym mikrobusom. Doprava znamená odvoz lodí a výstroja na miesto štartu alebo z cieľa Vášho splavu, nezahŕňa automaticky dopravu osôb. Táto je možná po vzájomnej dohode. Pri jednodňovom splave je najlepšie riešenie dostať sa na štart splavu vlakom a splav ukončíte priamo pri autách. Pokiaľ prídete na štart autami, vieme po splave vyniesť minimálne šoférov naspäť ku autám.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke doprava.
Čo si vziať so sebou na splav?
Z minima nevyhnutných vecí odporúčame nechať doma polovicu. Na lodi je totiž obmedzený priestor. K dispozícii budete mať 1 plastový sud s objemom 50L (preto zabudnite na troje párov topánok alebo dáždnik).
Nezabudnite na:
- Pevné topánky do vody – ideálne sú sandále, staré tenisky (šľapky zvyknú odplávať pri prvom výstupe z lode alebo prevrátení sa)
- Noste čiapku a slnečné okuliare. Počítajte s ich možnou stratou, preto voľte lacnejšie modely.
- Opaľovací krém, repelent
- Nepremokavé vrecko na doklady, foťák, lieky a podobne – sud je síce vodotesný, ale môže sa stať, že ho poriadne nedotiahnete alebo vám peňaženka vypadne pri vyberaní zo sudu
- Náhradné a teplé oblečenie
- Dodržiavajte pitný režim
Čo robiť pri prevrátení?
Dôležité je zachovať pokoj a rozvahu a držať pádlo a loď. Loď sa tak ľahko nestratí, ale s tým pádlom to môže byť horšie. Bez neho je totiž loď neovládateľná. V silnom prúde sa nesnažte postaviť, radšej sa dajte na chrbát, upažte ruky a snažte sa dostať k brehu alebo do tíšiny. Nohy držte pred sebou a pérujte nimi prípadne nárazy na kamene a iné prekážky. V prípade možnosti sa držte lodi, dávajte však veľký pozor aby ste sa nedostali medzi loď a prekážku!
Sú na Hrone nebezpečné miesta?
Nesplavných miest je len pár (doslova)
- Hať v Šalkovej
V Šalkovej sa po novom prenáša po ľavej strane. Je to tam dobre vyznačené tesne pred zlomom, len
za väčšej vody sa pripravte na výstup zodpovedne a držte si rozostupy medzi jednotlivými loďami. - Hať vo Zvolene
Prenáša sa po pravej strane, dobre značené, kľudná voda - Elektráreň Hronská Dúbrava
Prenáša sa po pravej strane, dobre značené, kľudná voda. Popr. rybochodom po ľavej strane. Pozor, neskúšajte plavbu rybochodom, sú tam roxory. - Vodné dielo Kozmálovce
Prenáša sa po ľavej strane, dobre značené, kľudná voda
- Elektráreň Tekov
Mordor
Počasie
Nárok na stornovanie objednávky a vrátenia zálohy máte v prípade, keď vydá SHMÚ výstrahu pred povodňovou situáciou.
Ak sú podmienky priaznivé a je napríklad len zamračené, prší alebo je chladno – čo nebráni splavovaniu, splav sa uskutoční. Naším cieľom je, aby ste si splav užili, avšak pokiaľ máte termín zajednaný a zrušíte ho kvôli nie ideálnym podmienkam, nemáme s tým už čo spraviť. Splav Hrona je vonkajšia športová aktivita, treba počítať aj s horším počasím. Pamätajte, že neexistuje zlé počasie, iba zle oblečení vodáci 🙂
Kedy mám splav záväzne rezervovaný
Splav máte rezervovaný až po obdržaní potvrdzujúceho e-mailu od nás. Žiaľ môže sa stať, že sa Váš dopyt stratí v spame alebo inak unikne našej pozornosti. Preto je dôležité vždy si vyžiadať odpoveď vo forme e-mailu z našej strany. V opačno prípade nieje Vaša rezervácia platná!
Aké bude počasie?
Dovolím si citovať našich kamošov s Mlynca: „S dotazmi na predpoveď počasia sa obráťte na SHMÚ. Majú na to príslušné vzdelanie a prístrojové vybavenie násobne prevyšujúce naše skromné možnosti.“