ZAČIATOK ÚSPEŠNÉHO SPLAVU HRONA
Pred splavom na mieste stretnutia dostanete inštruktáž – rýchlo kurz geniality, takže bude pripravení na nástrahy rieky. Čokoľvek Vám nie je jasné, pýtajte sa nás!
Čo so sebou:
Z minima nevyhnutných vecí odporúčame nechať doma polovicu. Na lodi je totiž obmedzený priestor:
k dispozícii budete mať na dve osoby 1 plastový sud s objemom 50L (preto zabudnite na troje párov topánok alebo dáždnik). V prípade potreby Vám vieme dať sudov viacej, ale je to na úkor pohodlia/miesta v lodi.
Nezabudnite na:
1. Pevné topánky do vody – ideálne sú sandále, staré tenisky, crocsi (šľapky zvyknú odplávať pri prvom výstupe z lode alebo prevrátení sa)
2. Noste čiapku a slnečné okuliare. Počítajte s ich možnou stratou, preto voľte lacnejšie modely. Dobrým riešením je šnúrka na okuliare.
3. Opaľovací krém, repelent (komáre nie sú, zato ovado hovädo sa sem tam ukáže)
4. Nepremokavé vrecko na doklady, foťák, lieky a podobne – sud je síce vodotesný, ale môže sa stať, že ho poriadne nedotiahnete alebo vám peňaženka vypadne pri vyberaní zo sudu.
5. Náhradné a teplé oblečenie
6. Dodržiavajte pitný režim (myslíme nealko nápoje)
Upozornenie!
Vplyvom slnečného žiarenia dochádza vo valcoch k niekoľkonásobnému zvýšeniu tlaku a hrozí neopraviteľná deštrukcia lode. V lete už po veľmi krátkom čase. Počas prestávky na brehu neodkladajte raft/kánoe na slnko. Nájdite si dostatočne tienené miesto, alebo podfúknite raft. Podlahe prehustenie nehrozí vďaka pretlakovému ventilu. Výpravčík Vás na to pred splavom v každom prípade upozorní.
Alkohol nie je najlepší spoločník na splave, hlavne keď slniečko pečie. Tak zodpovedne.
Na Hrone sa nachádza množstvo perejí, ale pri normálnej vode nepredstavujú riziko, nanajvýš prevrátenie. Bližší popis trasy je na nasledujúcej strane.
Čo robiť pri prevrátení:
Dôležité je zachovať pokoj a rozvahu a držať pádlo a loď. Loď sa tak ľahko nestratí, ale s tým pádlom to môže byť horšie. Bez neho je totiž loď neovládateľná. V silno prúde sa nesnažte postaviť, radšej sa dajte na chrbát, upažte ruky a snažte sa dostať k brehu alebo do tíšiny. Nohy držte pred sebou a pérujte nimi prípadne nárazy na kamene a iné prekážky. V prípade možnosti sa držte lodi, dávajte však veľký pozor aby ste sa nedostali medzi loď a prekážku!
Prosba:
Snažte sa nevyhadzovať (nestrácať) použité materiály, prázdne fľaše, špaky a pod.. Každému ochotnému vodákovi dáme vrece na smeti, a ak ho nenaplníte svojimi odpadkami, smelo môžete pozbierať aj cudzie. Príroda sa vám poďakuje!
Taktiež prosím berte ohľad na rybárov, sú súčasťou rieky a chceme spolu vychádzať.
Čas splavu:
Úsek od Nemeckej po Šalkovú patrí do chránenej oblasti, preto je splav Hrona oficiálne povolený od 9:00 do 16:00! Nižší úsek Hronu je možné splavovať kedykoľvek (robíme aj nočné splavy). V každom prípade je splav potrebné ukončiť do 18:00 – ak nie je dohodnuté inak. Pokiaľ nestíhate alebo máte iný dôvod, dajte nám to prosím v predstihu vedieť.
POPIS TRASY SPLAVU HRONA
Tu si môžete v bodoch prejesť splav Hrona, jednotlivé kempy, stravovacie zariadenia, zaujímavé či nebezpečné úseky a pod..
0. Základňa Hastrman: cestou do kempu pôjdete okolo nás. Sme rovno pri potravinách, budova pohostinstva. Takže strategická poloha.
1. Kemp Nemecká Dronte: obvyklý začiatok splavu. Možnosť občerstvenia. Pokiaľ prichádzate vlakom, za mostom cez Hron odbočte doprava, pokiaľ idete autom, neprejdite cez most, len pokračujte stále rovno.
2. Motorest Nemecká: cca kilometer poniže, motorest s príjemnou kuchyňou.
3. Pohostinstvo u Jožka: Na pravom brehu, možnosť občerstvenia, robia aj výbornú pizzu.
4. Kráľovná: pekná zátoka pod skalou z ktorej sa dá skákať (na vlastné riziko, neodporúčame,
ale aj tak tam každý skáče). Splavujte po ľavej strane a za ostrovčekom choďte hneď do prava.Pokiaľ idete z prava, pozor na natlačenie lodí na skalu, celkom bežný jav.
5. Krčma Colnica – Medzibrod: klasická krčma na pravej strane, dobré kotvenie. Cca 3 minúty chôdze od vody.
6. Reštaurácia Grajciar. Po pravej strane, schodíkmi vybehnete hore cez koľajnice. Dajte si pozor na kotvenie, vo vode sú železné tyčky, stáva sa že unavení vodáci si ich nevšimnú a rozrežú na tom lode. Bez trička vás dnu nepustia. Taktiež pozor na vlak, prechádzate cez kolajnice.
7. Lodenica na Mlynčeku (koniec poobedného splavu). Pekný kemp, dobrá zábava, možnosť stravovania. Kotvenie na ľavej strane, nedá sa prehliadnuť. Za kempom je ostrá pravotočivá zákruta, za vyššej vody zvykne prúd natláčať lode na kameň, myslite na to : ) Kameň sa vola Magneťák.
8. Hať pri Biotike. Jazdí sa úplne vľavo, kde je vybudovaná šlajzňa. V prípade potreby sa prenáša po ľavej strane (vychodený chodník). Niektorí vodáci to dávajú aj na stred, ale zvykne tam byť naplavený bodrel, ktorý zvrchu nevidíte, a často sa tam pichnú lode – neodporúčame jazdu stredom.
9. Perej Príboj. Nenápadná perejka, jazdí sa stredom mierne vľavo pomedzi kamene. Rada
prevracia vodákov – hlavne na kánojkách.
10. Šalková / Šalkovská krčma – Natal. Možnosť dobrej teplej stravy (vyprážaný syr, rezeň, polievka, pizza).
Kotví sa za mostom na ľavej strane. Štandardné ukončenie jednodňového splavu. Buď skončíte pred mostom pri potravinách alebo priamo pod krčmou na ľavej strane pred mostom. Dbajte prosím na to, aby ste nezavadzali miestnym na ceste a nenechávali po sebe odpadky. Vďaka!
11: Šalkovská hať – elektráreň. Nezjazdná, prenáša sa po ľavej strane, nič strašné, dobré
značené.
12. Hať Uhlisko. Príjemná zjazdná haťka, ideálne po pravej strane jazykom.
13. Kemp Iliaš – mlčanlivý Fero, kemp, občerstvenie. Parkuje sa na ľavej strane
14. Kemp Vlkanová: kemp, teplá strava. Parkuje sa na ľavej strane tesne pred vlkanovskými
perejami.
15. Vlkanovské pereje, pekné pereje hlavne za vyššej vody. Jazdite do jazyka.
16. Kaštieľ Bocian, kotví sa na ľavo pred mostom – ZAVRETÉ.
17. Hronsek – pekný drevený kostolík zapísaný v UNESCO.
18. Kemp Rybárik. Prvá teplá sprcha na Hrone, teplá strava. Odporúčame prespať, určite neoľutujete.
19. Zvolen Hypernova – ukončenie splavu. Zastavte pred mostom na pravej strane. Ak splav končíte, loďky preneste k parkovisku, kde sa nakladajú.
19. Zvolenská hať: najdlhšie prenášanie na Hrone. Po pristátí na pravom brehu je treba po schodoch vyniesť lode na chodník a preniesť hať a spodní stupeň naraz. Celé prenášanie je dlhé necelých 300 m. Na vodu sa lode dávajú až pod spodným stupňom. Pozor, v hati sú zabudované železné traverzy.
20. Kemp Budča: voľakedy pekný veľký kemp, teraz … dobré kotvenie na pravej strane, to asi tak všetko.
21. Hronská Dúbrava: tu sa dá prenocovať, pozor je tu nová elektráreň, treba prenášať.
22. Krčma Jalná, možnosť prespať pre menšie skupinky, krčma, v dedine reštika
23. Kemp Šášovské Podhradie: momentálne opustené.
23. Rybárska Bašta: možnosť ukončenia splavu, reštaurácia nefunguje, kotví sa na ľavej
strane pri rybníku.
24. Lodenica Hliník nad Hronom. Kotví sa na ľavej strane. Sprchy, veľa miesta na stany.
V blízkej dedine krčma s pizzeriou.
25. Revišské Podzámčie. Pekný veľký kemp, možnosť stravovania. Oplatí sa vybehnúť na
zrúcaninu hradu.
26. Nová Baňa Brehy, kemp – futbalové ihrisko, možnosť občerstvenia v krčme, kotví sa na
ľavej strane
27. Kozárovce, motorest Stop
28. Tlmače – vjazd do vodného diela, kotví sa na ľavej strane.
KEMPY / UBYTOVANIE NA HRONE
Ubytovanie si môžete poriešiť priamo pri Hrone alebo v neďalekých penziónoch alebo hoteloch.
1. Hneď prvý kemp je v Nemeckej, kde je aj obvyklí štart splavu.
Vodácke centrum Dronte, kemp prevádzkuje Gogo. Možnosť občerstvenia a jednoduchého jedla.
2. V Nemeckej je tiež Motorest nemecká, kde je ubytovanie trošku pohodlnejšie, nakoľko sa jedná o motorest a tiež môžete využiť plnohodnotnú kuchyňu v rámci reštaurácii.
3. Nasleduje kemp Medzibrod, ktorý je relatívne nový a ešte nie veľmi rozbehnutý. Cez sezónu si tu môžete dať občerstvenie. Spí sa na väčšej lúke, sociálky su riešené cez TOI-TOIKY.
Neďaleko kempu je ak krčma Colnica.
4. Nasledovne je Penzión Grajciar, dobrú ubytovanie a výbornou kuchyňou. Viac menej sa tu zastaví každý na obed.
5. Ďalej máte kemp, lodenica na Mlynčeku. Parádny kemp, cez sezónu teplá strava v bufete, príjemné prostredie.
6. Krízovo sa dá prespať aj v Šalkovej pod krčmou. Majiteľ ochotný a vyjde Vám v ústrety. Miesto je však obmedzené na pár stanov.
7. Najbližší kemp je potom až v Iliaši u Mlčanlivého Fera. Tu sa nevarí, v bufete sa dá kúpiť horalka a nápoj.
8. Od Fera sa nachádza necelé 3 km kemp Fort Geronimo. Výborný kemp, teplé sprchy, dobrá strava, plnohodnotná krčma. Veľmi obetavá majiteľka Zdenka.
9. ďalších 7 km je kemp Bufet Rybárik. Takisto výborný kemp, s teplými sprchami, výbornou stravou a perfektnou obsluhou.
10. Ďalší kemp sa nachádza až v Budči. Je tu pekné prostredie, ale služby nemajú veľmi rozbehnuté. Posledné roky veľmi negatívne recenzie od zákazníkov.
11. Nasleduje mini kemp, resp. pľac pri Hrone s krčmou v Jalnej. Je to malé ale príjemné.
12. Kúsok ďalej je kemp v Šášovské Podhradie. Žial, momentálne opustený.
13. Nasleduje kemp, lodenica v Hliníku nad Hronom. Je tu pitná voda a pľac na stany.
14. A jeden z najobľúbenejších kempov sa nachádza v Revišskom Podzámči. Veľký kemp, sprchy, reštika, proste tak ako to má byť.
15. Pokiaľ máte záujem o luxusnejšie ubytovanie, radi Vás privítame v našom penzióne Hastrman, ktorý sa nachádza neďaleko centra Banskej Bystrice (www.penzion-hastrman.sk/).
ZÁCHRANA NA VODE
Čo robiť ak sa nám podarí prevrátiť sa?
Dôležité je zachovať pokoj a rozvahu. A držať pádlo a loď. Loď sa tak ľahko nestratí, ale s tým pádlom to môže byť horšie. Bez neho je totiž loď neovládateľná. Pred splavom by ste sa mali oboznámiť s prvkami záchrany na tečúcej vode, ktoré nájdete aj na našich stránkach.
Plávacia vesta je pre deti povinná, pre dospelých je to na vlastné rozhodnutie. V každom prípade Vám ju vrelo odporúčame. Prevencia neuškodí. Pri raftingu je potrebná aj prilba, a to najmä v prípade prevrhnutia a následným nárazom hlavy a rôzne prekážky v rieke (kamene, konáre, …).
A na koniec ešte jedno vodácke príslovie, ktoré Vám pomôže porozumieť prečo ráno nikto nieje na vode: Voda pred jedenástou je jedovatá!
Sebezáchrana
Pasívne plávanie
Plávajúci vodák leží na chrbtom na vode. Hlava je pritlačená na prsia. Kvôli chráneniu hlavy pred nárazmy a taktiež aj pre orientáciu. Zadok a chodidlá sú tlačené čo najbližšie k hladine. Nohami sa snažte tlmiť možné nárazy na prekážky. V žiadnom prípade sa nesnažte po prevrátení vstať, pretože sa Vám nohy môžu zaseknúť do rôznych prekážok (kamene, vetvy…). Ruky držte vystreté na hladine. Pomôže Vám to udržať sa nad hladinou a čiastočne aj regulovať smer plávania. Snažte sa priblížiť k vratnému prúdu (vracáku), ktorý sa tvorí pri brehu mimo prúdu, najčastejšiu v zákrutách. Tu je omnoho jednoduchšie dostať sa na breh.
Aktívne plávanie
Je to zmena polohy z chrbta na brucho. Keď budete blízko brehu alebo pred nebezpečím, otočte sa na brucho a začnite plávať kraul. Týmto pádom môžete jednoduchšie prekonať rozhrania vratných prúdov. Táto poloha je fyzicky náročnejšia, ale efektívnejšia ako pasívne plávanie.
Časté chyby pri prevrátení
● Kráčanie v prúde a snaha zadržať tým loď
● Otočenie lodi, ktorá nieje samovylievacia späť.
● Chôdza proti prúdu
● Absencia plávacej vesty, neoprénu
● Akákoľvek snaha o dokázanie si, že sme silnejší ako rieka. Nie sme!
● Plávanie pre loďou
● Strata pádla
● Vplyv alkoholu
● Zbytočné hrdinstvo
Záchrana pomocou hádzačky
Hádzačka je záchraná pomôcka v podobe dostatočne pevného plávajúceho signálneho lana, ktoré má väčšinou priemer 8-12 mm a dĺžku 10-15 metrov. Je samostatne zamotané v nepremokavom vaku. Dnom vaku je lano vyvedené von a ukončené okom. Hádzačka slúži pri záchrane topiaceho sa, ktorý je pri vedomí. Záchranca si musí zvoliť vhodný terén pri zachraňovaní. Treba dávať pozor, aby bol dostatočne zapretý kvôli sile vodného prúdu. Nadviaže očný kontakt s topiacim sa a dám mu znamenie. Hádže hádzačku tak, aby dopadla tesne PRED topiaceho sa. Po úspešnom hode sa snaží pritiahnuť topiaceho sa čo najbližšie k brehu alebo do vracáku. Topiaci sa: Zvolí pasívny polohu plávania. Snaží sa nadviazať očný kontakt zo záchrancom. Po hodení hádzačky si ju preloží cez protiľahlé rameno. Treba dávať pozor, aby ste sa do hádzačky nezamotali. V prúde sa nestavia, ale pomocou pasívneho plávania sa snaží dostať čo najbližšie k brehu.
Často kladené otázky:
Koľko osôb môže byť na rafte?
Rafty sú 4 – 9 miestne. Odporúčaný minimálny počet vodákov do raftu sú 4 osoby. Avšak skúsený vodák raft ukormidluje aj sám, no to už stráca pointu mať požičaný raft. Samozrejme každý dostane plávaciu vestu, pádlo, barel na veci, mapu a potrebnú inštruktáž.
Je splav Hrona nebezpečný? Aká je vôbec náročnosť?
Hron je celkovo nenáročná rieka. Na hornom toku je jedna nesplavná hať (elektráreň) v Šalkovej ale tá je dobre označená a je pred ňou dostatočne dlhý úsek kľudnej vody aby ste mohli bezpečne pristáť a preniesť – prenáša sa po ľavej strane. Za Slovenskou Ľupčov sa nachádza splavná hať (pokiaľ je dosť vody). Vo všeobecnosti je to stupeň ZV až WW1.
Môžem zobrať do raftu aj deti?
Áno, deti nie sú problém. Ako sme spomínali vyššie Hron je bezpečný a raft tiež. Deti odporúčame posadiť do stredu raftu aby nevypadli a mali ste ich pod dozorom a tiež im obliecť vesty. Treba dať tiež pozor na pádla pretože deťom pádlo skôr vypadne z ruky ako dospelému.
Pôjde s nami na raft aj inštruktor?
Hron je bezpečná, turistická rieka a preto neposkytujeme inštruktora. Pred splavom vám povieme všetky základné informácie ako sa s raftom narába a tiež necháme letáčik so základnými údajmi ako o rieke tak aj rafte. V prípade záujmu však nieje problém zabezpečiť kvalifikovaného inštruktora. Odporúča sa hlavne pri Školský splav/ triedny výlet alebo Firemný splav Hrona.
Koľko trvá splav?
Najbežnejšia trasa splavu Hrona je z Nemeckej do Šalkovej. Avšak splav Hrona môže trvať od 1 hodinky až po 2 týždne, podľa želania.
Bežné trasy splavu Hrona:
Horná najbežnejšie splavovaná trasa z Nemeckej do Šalkovej: je to splav na celý deň, ale hrozne závisí od toho kde sa ako dlho zdržíte.
Nemecká – kemp Mlynčok v Slovenskej Ľupči 2 -3 hodiny, Mlynčok – Šalková 2-3 hodiny. Väčšinou sa začína okolo 9-10-tej hodiny ráno a končí sa okolo 16 – 18tej.
Trasa štandardná pri jednodňovom splave:
Nemecká – Šalková (v prípade potreby viete skončiť/začať aj skorej)
Dĺžka: 20 riečnych kilometrov, čas cca 4 – 6 hod.
Kedy treba raft rezervovať?
Nemáme pevne stanovený počet dní dokedy treba loď rezervovať. Platí pravidlo „kto prv príde ten prv mele“ takže odporúčam rezervovať čo najskôr.
Ako je to s dopravou raftu?
Doprava materiálu je zabezpečená 9 miestnym mikrobusom. Doprava znamená odvoz lodí a výstroja na miesto štartu alebo z cieľa Vášho splavu, nezahŕňa automaticky dopravu osôb. Táto je možná po vzájomnej dohode. Pri jednodňovom splave je najlepšie riešenie dostať sa na štart splavu vlakom a splav ukončíte priamo pri autách. Pokiaľ prídete na štart autami, vieme po splave vyniesť minimálne šoférov naspať ku autám.
Sú na Hrone nebezpečné miesta?
Nesplavných miest je len pár (doslova)
1. Hať v Šalkovej: V Šalkovej sa prenáša po ľavej strane. Je to tam dobre vyznačené tesne pred zlomom, len za väčšej vody sa pripravte na výstup zodpovedne a držte si rozstupy medzi jednotlivými loďami.
2. Hať vo Zvolene najdlhšie prenášanie na Hrone. Po pristátí na pravom brehu je treba po schodoch vyniesť lode na chodník a preniesť hať a spodní stupeň naraz. Celé prenášanie je dlhé necelých 300 m. Na vodu sa lode dávajú až pod spodným stupňom. Pozor, v hati sú zabudované železné traverzy.
3. Elektráreň Hronská Dúbrava: Prenáša sa po pravej strane, dobre značené, kľudná voda
4. Vodné dielo Kozmálovce: Mordor, tu sa zvyčajne končí
5. Elektráreň Tekov: Prenáša sa po ľavej strane, dobre značené, kľudná voda